2 სექტემბერს ჩვენი ახალი პირველი კლასის მიღების ცერემონია გაიმართა, სადაც 20 პირველკლასელს მათი დამრიგებელი, ფრანცისკა ფიშერი მიესალმა. ჩვენ სიხარულით სავსე სასწავლო წელს ვუსურვებთ ჩვენს პატარა მოსწავლეებს.
ჰამბურგის ობერალსტერის გიმზანიის მოსწავლეები ერთი კვირით გვსტუმრობდნენ. მათ ჩვენთან ერთად მძიმე დღეები გაიარეს. ჩაერთვნენ ჩვენსა და მასპინძელი ოჯახის ყოველდღიურ ცხოვრებაში. ყველაფრის მიუხედავად სკოლაში, დიდ კავკასიასა და თბილისში დროის კარგად გატარება მოვახერხეთ. დიდი მადლობა მათ სტუმრობისათვის!
ჩვენი სკოლის მერვე და მეცხრეკლასელები ერთი კვირით იმყოფებოდნენ პარტიორ სკოლაში - ჰამბურგის ობერალსტერის გიმნაზიაში. ცხოვრობდნენ მასპინძელ ოჯახებში და კვირა შესანიშნავად გაატარეს: დაათვალიერეს ქალაქი, გაისეირნეს ელბაზე, ჰქონდათ ტური ველოსიპედებით, მოინახულეს ბერლინი და ცოტა დრო სკოლაშიც გაატარეს ... ჩვენ სიხარულით ველით ივნისის ბოლოს მოსწავლეებს ჰამბურგიდან!
სკოლის მშობელთა საბჭოს ინიციატივით ჩვენი სკოლის მოსწავლეებმა და მშობლებმა პოლიციის თანამშრომლებთან ერთად სკოლის შენობის წინ მოძრაობა დაარეგულირეს. ყოველ დილით ამ ტერიტორიაზე თავს იყრიან ავტობუსები, მანქანის მძღოლები და ფეხით მოსიარულენი. მიზანი იყო საგზაო მოძრაობის, განსაკუთრებით კი სკოლაში მოსიარულე ბაშვებისათვის, უსაფრთხოების გაუმჯობესება. ჩვენ მადლობას ვუხდით მშობელთა წარმომადგენლებსა და მოსწავლეებს მათი ჩართულობისათვის, რაც შემდეგ სასწავლო წელსაც გაგრძელდება. განსაკუთრებულ მადლობას ვუხდით ქართულ პოლიციას, რომელმაც ჩვენს ღონისძიებაში მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა - დაგვეხმარა რჩევებითაც და საქმითაც.
დღეს დილით სკოლას ბუნდესტაგის გერმანულ-სამხრეთკავკასიული საპარლამენტო ჯგუფის წევრები ესტუმრნენ. დეპუტატებს - იოჰანეს კარსს (სოციალ-დემოკრატიული პარტია), ბეატე ვალტერ-როზენჰაიმერსს (გაერთიანება 90/მწვანეები), ტილ მანსმანს (თავისუფალი დემოკრატიული პარტია) და დოქტორ ფრანკა ვოლფს - ადგილზე ვიზიტისა და მოსწავლეებთან, სკოლის დირექციასა და სკოლის დამფუძნებლებთან გასაუბრების შემდეგ შეექმნათ წარმოდგენა მზარდი სკოლისა და საბავშვო ბაღის შესახებ.
Die Finalspiele um den Pokal der Deutschen Internationalen Schule Tbilissi gehören inzwischen fest zu unserem Schulleben. Spannende Spiele gab es zu sehen, engagierte junge Fußballerinnen und Fußballer und eine der Schulmannschaft knapp unterlegene Elternmannschaft. Höhepunkt war diesmal der Besuch von Levan Kobiashvili, derzeit Präsidenten des Georgischen Fußballverbandes. Der prominente georgische Fußballer ehrte die Sieger und konnte sich bei uns wie zu Hause fühlen - hat er doch für drei verschiedene deutsche Bundesligavereine gespielt.
გაზაფხულის მზიან დღეს მოსამზადებელი ჯგუფისა და პირველი კლასის ბავშვებისათვის, ჩვეულებისამებრ, ჩატარდა სპორტული ღონისძიება. პატარებს მეექვსე და მეშვიდეკლასელები ეხმარებოდნენ და ამხნევებდნენ.
საშობაო ბაზრობიდან შემოსული თანხის ნაწილით შევიძინეთ სათამაშოები იაშვილის კლინიკის პატარა პაციენტებისათვის. დღეს ჩვენი სკოლის მოსწავლეებმა მოსამზადებელი ჯგუფის ბავშვებთან ერთად კლინიკის ფსიქოლოგს შემოწირულობა გადასცეს. მან, თავის მხრივ, გვიბოძა ბავშვების მიერ შესრულებული ნახატები და სხვა საჩუქრები, რისთვისაც მათ გულითად მადლობას ვუხდით!